All posts by Sudbury Rowing Club

Star New Year Head

Sudbury Rowing Club competed at the Bedford Star New Year Head race with singles, doubles, quads, coxed fours and an eight taking part.

It was a very successful day, with six wins for the club.

Single scullers were Owen Moriarty (Junior 15), Harry Moule (competing up a year in Junior 14), Martha Bullen (winner of Junior 15), Jen Titterington (winner of Women’s Open), Sophie Brown (Adaptive).

Double scull crews were Tracy Muir and Teresa Moriarty (Women’s Masters D), Bev Goodchild (IRC) and Jen Titterington (winners of Women’s Open) and Jen Titterington and Stephen Nichols (winners of Mixed Open event).

Amelia Moule, Tilly Barnard, Freya Evans and Amelia Maskell (Women’s Junior 18 coxless quad), Martha Bullen, Tilly Barnard, Freya Evans and Amelia Moule (winners of Women’s Open coxless quad event).

Gareth Moriarty, Henry Tullin, Byron Bullen and Sam McLoughlin (winners of Men’s Junior 18 coxless quad). The same crew also raced in the Men’s Open coxless quad.

Paul Adams, Lee Adams, Stephen Nichols, Tim Hysom and Owen Moriarty (cox) – Mens Masters C coxed four.

Mike Arnott, Mark Tyrie, Sean Moriarty, Andrew Blit and Gareth Moriarty (cox) – Mens Masters E coxed four.

The two men’s fours also rowed together in a Masters D eight with Amelia Moule coxing.

Training will continue until the next event which will be Bedford Fours and Eights Head in February.

Susie Moule.

Winners of Junior 18 coxless quads. Gareth Moriarty, Henry Tullin, Byron Bullen and Sam McLoughlin.

Winners of Mixed Double Sculls – Stephen Nichols and Jen Titterington.

Winners of Women’s Coxless quads – Amelia Moule, Tilly Barnard, Freya Evans and Martha Bullen.

BRIC and Pudding Races

Sudbury Rowing Club had six junior members travel to the London Olympic Velodrome to compete at the British Rowing Indoor Championships.

They competed in different age groups, some completing a set distance of 2000 metres and the younger members took part in a 3, 4, 5 or 6 minute challenge.

Byron Bullen competed in the Sixth Form Boys 2000 metres, finishing in 7 minutes 13 seconds.

Amelia Moule competed in the Sixth Form Girls 2000 metres. She finished in a Personal Best time of 8 minutes 12 seconds.

Martha Bullen competed in the Girls Year 10 – 5 minutes category. She completed 1315m (PB) and finished seventh in her group.

Sam McLoughlin competed in the Boys Year 11 – 6 minutes category. He achieved a distance of 1646m (PB).

Harry Moule raced in the Boys Year 8 – 3 minute category, finishing 7th in his category, clocking up 790m, another PB.

Owen Moriarty raced in the Boys Year 10 – 5 minute category. He completed a distance of 1210m (PB).

The juniors had an enjoyable day, mixing with rowers from clubs all over the country and meeting GB rowers, who were also competing.

Back on home turf, Sudbury Rowing Club held their annual Pudding Races.

Members of all ages and abilities joined together and made up scratch crews in eights, quads, doubles and singles to race the length of Friars Meadow, and successful crews won Christmas Puddings!

Prizes were also given out for the best fancy dress outfits. Festivities carried on in the clubhouse with mulled wine and mince pies.

Training continues over the Christmas period and the first event of 2018 will be Bedford Star Head Race on 14th January.

Susie Moule.

The Scullers Head

Three members from Sudbury Rowing Club took part in the Scullers Head of the River Race on the River Thames at the weekend.

It was the first time that any of them had competed in the event – which included over 500 scullers from all over the country as well as overseas.

Scullers have to be over 16 years old and have significant experience to compete, as the Thames can be gruelling on a bad day.

The four mile stretch of the Thames is a difficult course to navigate for scullers as the stream, tide and weather conditions are changing constantly.

Fastest out of the three Sudbury scullers was Byron Bullen, who had a very strong row, steering well and finishing in a time of 20 minutes 40 seconds, competing in the Men’s Junior 17 category.

Jen Titterington finished in an excellent, category winning time of 21 minutes 11 seconds, beating 8 other scullers in the Senior Women’s event.

Amelia Moule raced in the Women’s Junior 17 category, again having a superb race and finishing in a time of 22 minutes 3 seconds.

All three scullers enjoyed the race experience and felt a sense of achievement in completing one of the country’s biggest sculling events.

The next event will be the British Rowing Indoor Championships.

Susie Moule.

Amelia Moule, Byron Bullen and Jen Titterington – winner of Senior Women’s category.

Cambridge Winter Head

Sudbury Rowing Club competed at the Cambridge Winter Head, racing over a distance of 2500 metres.

Weather conditions were dry but breezy and the course had some challenging bends, especially for the coxless crews.

The club had three triumphant crews on the day – the first being the Women’s Junior 17 coxed quad of Martha Bullen, Freya Evans, Helena Griffiths, Jemima Savage and Amelia Moule (cox) who won their event in a time of 11.33.

In the Women’s Junior 18 coxless quad were Amelia Moule, Tilly Barnard, Freya Evans and Amelia Maskell who also won their event in a time of 10.53.

The crew swapped Freya Evans for Martha Bullen to then compete in the Women’s Intermediate coxless quad category, winning again in a time of 10.35.

Harry Moule was also successful on the day by coxing a crew from Essex University to victory.

Other Sudbury crews to race included a Men’s coxed four of Henry Tullin, Byron Bullen, Sam McLoughlin, Gareth Moriarty and Harry Moule (cox), who finished third in their category in 10.35.

The same same crew also raced in the Men’s coxless quads category, finishing second in a time of 9.48.

The Men’s coxed four of Paul Adams, Mike Arnott, Tim Hysom, Stephen Nichols and Helen Sharp (cox) finished in a time of 10.04, second in the Masters event. They raced again in the Men’s Intermediate category finishing third in a time of 10.36.

The Women’s coxless quad of Jen Ward, Linda Newbigging, Tricia Fincham and Mary-Jane Budd finished in a time of 11.59.

The next event will be the Scullers Head of the River Race on the Thames, followed by the British Rowing Indoor Championships.

Club members will then have some festive fun at their own Pudding Races – scratch racing in Christmas fancy dress, followed by seasonal refreshments.

Susie Moule.

Amelia Moule, Tilly Barnard, Freya Evans, Amelia Maskell.

Jemima Savage, Helena Griffiths, Freya Evans, Martha Bullen, Amelia Moule (cox)

Heads we win !

More success for Sudbury Rowing Club when they attended Norfolk Long Distance Sculls and Huntingdon Head.

Norwich Head has four divisions, 2 short – 2100 metres and 2 long distance – 4100 metres.

All the wins came from junior crews and firstly in the long distance division, the newly formed Women’s Junior 18 coxed four of Amelia Maskell, Julia van Zyl, Tilly Barnard, Amelia Moule and Harry Moule (cox) raced in the Women’s category, finishing in a time of 19 minutes and 22 seconds, a minute ahead of their competition.

Also in the long distance division was the Women’s Junior 17 double scull of Amelia Maskell and Amelia Moule who won the event in a time of 19 minutes and 41 seconds.

Next was Martha Bullen who competed in the Women’s single sculls event over the short distance course. Martha finished in a time of 11 minutes and 38 seconds.

Helena Griffiths made her debut appearance in the Junior 15 single sculls event, finishing in a time of 13 minutes and 11 seconds (short division).

Byron Bullen had a good race in the Junior 17 single sculls event (short course). He finished an impressive second in the category in a time of 11 minutes and 2 seconds.

Also racing the long course were Jen Titterington and Bev Goodchild – 18.18, Byron Bullen and Henry Tullin – 18.24, Tracy Muir – 23.19, Tilly Barnard and Julia van Zyl – 22.19, Jen Titterington – 20.27 and Jeremy Milbank – 23.25.

Two crews won at the Huntingdon Head, raced over a distance of 4km.

The Men’s Masters C coxed four of Lee Adams, Tim Hysom, Stephen Nichols, Paul Adams and Helen Sharp (cox) won their event in a time of 15 minutes 38 seconds.

Mike Arnott competed in the Men’s Masters G single sculls event winning in a time of 19 minutes 34 seconds.

The next event will be the Cambridge Winter Head.

Susie Moule.

Pairs Head of the River Race

Jen Titterington and Bev Goodchild (Ipswich RC) raced on the Thames on 14th Oct in the Pairs Head of the River Race.

They won a National class pennant in their event, Womens Club double sculls, winning by a massive 17 seconds, ahead of 11 other crews in their category.

They finished in a time of 15 minutes and 30 seconds, an overall 221st out of 480 crews.

They were presented with their prizes at a special presentation in London, by double Olympic oarsman George Nash MBE.

Annual Dinner and Other Stories

Annual Dinner

Sudbury Rowing Club held their annual dinner and presentation evening where the Chairman introduced the nominees for the various awards, the year was reviewed in song by the captain and the list of club wins was celebrated.

Awards went to :
Jen Titterington – Senior Award
Martha Bullen – Junior Award
Angela Colclough – Stour Shield
Amelia Moule – Andrew Foster Award for Sculling
Nicola and Colin Swift – Best in Regatta award
Amelia Maskell – Most Improved
Hannah Lodge – Special Award

Bedford Small Boats Head

A number of members attended the Bedford Small Boats Head where various crews raced over the 2000 metre course.

Winning crews were Amelia Maskell and Martha Bullen in the Junior 16 double sculls, Masters E double scull of Simon White and Robin King, and Jen Titterington won the Women’s Open single sculls event.

Other crews racing were Jen Titterington and Sophie Lovegrove in the Women’s double sculls, who finished fifth in their event. Henry Tullin, Gareth Moriarty, Sam McLoughlin, Byron Bullen and Harry Moule (cox) raced in the Men’s Open coxed fours event, finishing fifth and ahead of another Sudbury crew of Sean Moriarty, Gregg Brown, Kevin Fish, Pete Donovan and Michelle Risby (cox).

Robin King, Simon White, Andrew Blit, Paul Spencer and Holly Adams (cox) raced in the Men’s Masters E/F coxed fours. Lee Adams, Paul Adams, Stephen Nichols, Tim Hysom and Helen Sharp (cox) competed in the Men’s Masters C/D coxed fours event, finishing two seconds behind the winning crew.

Keith Paxman and Mike Arnott competed in the Masters E/G double sculls, with Alan Muir and Sean Moriarty in the same event.

Women’s Masters C/D double scull Teresa Moriarty and Tracy Muir.

Rosemary Hogsbjerg and Sarah Stirling raced in the Women’s Masters E/F double sculls event.

Owen Moriarty raced in the Junior 15 single sculls category, Amelia Moule raced in the Women’s Junior 17 single sculls and Tracy Muir raced in the Women’s Masters D single event.

Sophie Brown completed a shorter distance in the Adaptive category.

AGM

Sudbury Rowing Club will hold their Annual General Meeting on the 19th October at 7.30pm at their Clubhouse in Quay Lane where a new committee will be elected.

Amelia Maskell, Jen Titterington, Amelia Moule, Hannah Lodge, Martha Bullen with their awards at the Sudbury Rowing Club Annual Dinner.